• Edge of Tomorrow

    ★★★★

  • American Hustle

    ★★★★★

  • Out of the Furnace

    ★★

  • Her

    ★★★½

  • Dallas Buyers Club

    ★★★★

  • Prisoners

    ★★★★

  • About Time

    ½

  • Elysium

    ★½

  • The Wolverine

  • Blue Jasmine

    ★★★½

  • White House Down

    ★★

  • World War Z

    ★★

  • The East

    ★★★

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★★½

  • Only God Forgives

  • As I Lay Dying

    ½

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★

  • The Great Gatsby

    ★★★★

  • Upstream Color

    ★★★½

  • Something Real and Good

  • Side Effects

    ★★★½

  • Stoker

    ★★★½

  • Ain't Them Bodies Saints

    ★★★

  • Straight A's

    ½

  • Gangster Squad

    ★★★½

  • Jack Reacher

    ★★½

  • Zero Dark Thirty

    ★★★½

  • Les Misérables

    ★★★

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • Deadfall

    ★★½

  • Argo

    ★★★½

  • The Paperboy

    ★★★½

  • Twice Born

    ★★★½

  • Resident Evil: Retribution

  • Greetings from Tim Buckley

    ★★

  • Byzantium

    ★★★

  • The Impossible

    ★★★

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★½

  • The Place Beyond the Pines

    ★★★★½

  • Seven Psychopaths

    ★★★★★

  • The Words

    ★★

  • Anna Karenina

    ★★★★

  • To the Wonder

    ★★

  • The Master

    ★★★★★

  • Lawless

    ★★★★

  • The Bourne Legacy

    ★★½

  • Celeste & Jesse Forever

    ★½

  • Killing Them Softly

    ★★★★½

  • Ruby Sparks

    ★★★½

  • The Dark Knight Rises

    ★★½

  • Holy Motors

  • Magic Mike

    ★★

  • Seeking a Friend for the End of the World

    ★★★★

  • Lore

    ★★★★½

  • Safety Not Guaranteed

    ★★★½

  • Mud

    ★★★★½

  • On the Road

    ★★★★

  • Rust and Bone

    ★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★

  • A Royal Affair

    ★★★

  • The Hunger Games

    ★★

  • Another Woman's Life

    ★★★

  • The Sessions

    ★★★★½

  • Liberal Arts

    ★★½

  • Smashed

    ★★★

  • 28 Hotel Rooms

    ★★★½

  • Young Adult

    ★★½

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★½

  • The Grey

    ½

  • Take This Waltz

    ★★★★

  • Café de Flore

    ★★★★½