Melanie has logged 27 entries for films during April 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
All the Real Girls

All the Real Girls

2003
×
★★★★
Edit this entry  
30
Happythankyoumoreplease

Happythankyoumoreplease

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Snow Angels

Snow Angels

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Wild One

The Wild One

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
Read the review Edit this entry  
22
Straight A's

Straight A's

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
20
My Life Without Me

My Life Without Me

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Liberal Arts

Liberal Arts

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★½
Edit this entry  
15
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Children of a Lesser God

Children of a Lesser God

1986
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Sessions

The Sessions

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Keith

Keith

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Edit this entry  
08
Dancers

Dancers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Snowtown

Snowtown

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dancers

Dancers

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Circumstance

Circumstance

2011
×
★★★
Edit this entry  
01
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry