Sort by

Zegan has logged 126 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Léon Morin, Priest

Léon Morin, Priest

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★★★
Edit this entry  
30
Un flic

Un flic

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Four Nights of a Dreamer

Four Nights of a Dreamer

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Gentle Woman

A Gentle Woman

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Trial of Joan of Arc

The Trial of Joan of Arc

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Les Dames du bois de Boulogne

Les Dames du bois de Boulogne

1945
×
★★★★
Edit this entry  
28
Angels of Sin

Angels of Sin

1943
×
★★★★
Edit this entry  
28
Les Affaires publiques

Les Affaires publiques

1934
×
★★★
Edit this entry  
27
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★★
Edit this entry  
26
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
★★★
Edit this entry  
25
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Twin Peaks

Twin Peaks

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Calm

The Calm

1980
×
★★★★
Edit this entry  
22
Short Working Day

Short Working Day

1981
×
★★★★
Edit this entry  
22
I Don't Know

I Don't Know

1977
×
★★★★
Edit this entry  
22
Workers '71: Nothing About Us Without Us

Workers '71: Nothing About Us Without Us

1971
×
★★★
Edit this entry  
22
The Face

The Face

1966
×
★★★
Edit this entry  
22
Krzysztof Kieślowski: A Lesson in Cinema

Krzysztof Kieślowski: A Lesson in Cinema

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Edit this entry  
21
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Photograph

The Photograph

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Curriculum Vitae

Curriculum Vitae

1975
×
★★★
Edit this entry  
18
Voyage in Time

Voyage in Time

1983
×
★★★★
Edit this entry  
18
There Will Be No Leave Today

There Will Be No Leave Today

1958
×
★★★½
Edit this entry  
18
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
★★★
Edit this entry  
18
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Do You Like to Read?

Do You Like to Read?

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cousin Ben Troop Screening

Cousin Ben Troop Screening

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
Come Together

Come Together

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Buried Alive

Buried Alive

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Woman in the Room

The Woman in the Room

1983
×
★★★
Edit this entry  
18
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry