Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
19
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★
Edit this entry  
17
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★
Edit this entry  
16
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
14
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Edit this entry  
14
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
What Happened Was...

What Happened Was...

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tiny Furniture

Tiny Furniture

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★
Edit this entry  
09
For All Mankind

For All Mankind

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Magician

The Magician

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Edit this entry  
06
Duelle

Duelle

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
05
Shake! Otis at Monterey

Shake! Otis at Monterey

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jimi Plays Monterey

Jimi Plays Monterey

1986
×
★★★★
Edit this entry  
05
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
J. Edgar

J. Edgar

2011
×
★★★
Edit this entry  
04
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★½
Edit this entry  
02
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Edit this entry  
01
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Edit this entry  
01
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★
Edit this entry  
31
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Tess

Tess

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
One Hundred and One Nights

One Hundred and One Nights

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★½
Edit this entry  
29
Japón

Japón

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
27
I Knew Her Well

I Knew Her Well

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry