Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

2023
×
★★★
Edit this entry  
12
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Fappening

The Fappening

×
Edit this entry  
11
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Victim

Victim

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Edit this entry  
04
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Tribute to Zgougou the Cat

Tribute to Zgougou the Cat

2002
×
Edit this entry  
03
The Gleaners and I: Two Years Later

The Gleaners and I: Two Years Later

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
31
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
No Home Movie

No Home Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Docks of New York

The Docks of New York

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
A Well Spent Life

A Well Spent Life

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
La Terra Trema

La Terra Trema

1948
×
★★★★
Edit this entry  
22
Cocaine Bear

Cocaine Bear

2023
×
★★½
Edit this entry  
21
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★
Edit this entry  
20
Fair Play

Fair Play

2023
×
★★★
Edit this entry  
20
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Leviathan

Leviathan

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
Behemoth

Behemoth

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Suspense.

Suspense.

1913
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
EO

EO

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Twenty-Four Eyes

Twenty-Four Eyes

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Baraka

Baraka

1992
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Wonderful Story of Henry Sugar

The Wonderful Story of Henry Sugar

2023
×
★★★½
Edit this entry  
09
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★½
Edit this entry  
08
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Departed

The Departed

2006
×
★★★½
Edit this entry  
03
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

2023
×
★★★½
Edit this entry  
27
Encounters at the End of the World

Encounters at the End of the World

2007
×
★★★½
Edit this entry  
26
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★½
Edit this entry  
23
State of Siege

State of Siege

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nanook of the North

Nanook of the North

1922
×
★★★
Edit this entry  
20
Man of Aran

Man of Aran

1934
×
★★★
Edit this entry