Sort by

ali has logged 294 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Edit this entry  
07
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ice Age

Ice Age

2002
×
★★★★
Edit this entry  
12
Auntie Danielle

Auntie Danielle

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Swing Kids

Swing Kids

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
American Son

American Son

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Casper

Casper

1995
×
★★★½
Edit this entry  
29
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Barbie and the Three Musketeers

Barbie and the Three Musketeers

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rings

Rings

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
The Ring Two

The Ring Two

2005
×
★★½
Edit this entry  
26
The Ring

The Ring

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Trolls

Trolls

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Omen

The Omen

1976
×
★★★½
Edit this entry  
21
Would You Rather

Would You Rather

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★
Edit this entry  
04
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
District B13

District B13

2004
×
★★★½
Edit this entry