Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Humans

The Humans

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Passing

Passing

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Night House

The Night House

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paranormal Activity: Next of Kin

Paranormal Activity: Next of Kin

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hush

Hush

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★½
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Orphan

Orphan

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Candyman

Candyman

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dante's Peak

Dante's Peak

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★
Edit this entry  
14
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Contact

Contact

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Old

Old

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry