• Home Alone

    Home Alone

    ★★★★★

    You would think a movie I’ve seen 100+ times would get old. But this one doesn’t.

  • The Power of the Dog

    The Power of the Dog

    ★★★★

    The Power of the Dog is packed full of thought-provoking ideas and penis allusions. Jane Campion has a bit of sicko energy and I love that. I’m eager to rewatch when this drops on Netflix to help me unpack this more.

  • The Piano

    The Piano

    ★★★★

    I’m seeing Power of the Dog today so I needed to see at least one Campion joint before. Great movie but I saw Harvey Keitel’s dick at 9am which was not the way I was hoping to start my weekend.

  • The Humans

    The Humans

    ★★★

    I’m not sure what’s scarier to me: having a family holiday this disastrous or the idea of living in NYC.

  • School of Rock

    School of Rock

    ★★★★★

    Citizen Kane fucking wishes

  • King Richard

    King Richard

    ★★★

    I’m always down for a solid sports story. I just wish this would’ve been told from Venus and Serena’s perspectives.

  • tick, tick...BOOM!

    tick, tick...BOOM!

    ★★★½

    Honestly kind of stunned with how much I was into this. I’m not a huge Broadway guy and I’m definitely not a Lin-Manuel Miranda guy, but I found this to be a really engaging and emotional story. The main thing here, however, is Andrew Garfield who is really incredible just in general but totally shines in the role. The entire film is built upon his acting and singing chops and he absolutely delivers. I think with a more experienced director and more engaging visuals this could have been something special. As it stands, very good movie.

  • Passing

    Passing

    ★★★

    A handsome and elegant movie that doesn’t really live up to its thematic potential.

  • Belfast

    Belfast

    ★★★

    A very sweet movie that doesn’t leave much of an impact. As a kid who used to ride his bike over to his grandparent’s house to kick it on the regular, I felt seen. Ciarán Hinds is my personal fave here. I think my Pop told me to smudge the numbers on my math homework back in the day, too. 

    And honestly wish we got to see more of Jamie Dornan and Caitriona Balfe’s characters being in love rather than super stressed because that singing scene made me feel things.

  • All Too Well: The Short Film

    All Too Well: The Short Film

    Y’all are gonna forget all about this as soon as Jake’s next good movie comes out

  • The French Dispatch

    The French Dispatch

    ★★★½

    There is so much Wes Anderson packed into every frame that it’s overwhelming. French Dispatch is a riot and I laughed my ass off but the structure, while super interesting and bold, doesn’t allow you to get close enough to the characters for this to have a significant emotional impact. And only in a Wes Anderson movie could Saoirse Ronan be credited as “Junkie/Showgirl #1” and have 3 minutes of screentime.

  • Spencer

    Spencer

    ★★★★

    “Now leave me, I wish to masturbate.” — Princess Diana in Spencer and all of Film Twitter after watching this movie.