• Red Post on Escher Street

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time

    ★★★½

  • Gaza Mon Amour

    ★★★★

  • Quo vadis, Aida?

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Tenet

    ★★★½

  • There Is No Evil

    ★★★½

  • The Woman Who Ran

  • Bloody Nose, Empty Pockets

  • 1917

    ★★★★

  • Dark Waters

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Aziz Ansari: Right Now

    ★★

  • Anima

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Tommaso

    ★★★

  • La Belle Époque

    ★★★★

  • A Hidden Life

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • Family Romance, LLC

    ★★★

  • First Love

    ★★★★

  • Sorry We Missed You

  • I Am Easy to Find

    ★★★★½

  • Pain and Glory

    ★★★½

  • Talking About Trees

    ★★★★½

  • The Souvenir

  • The Haunting of Hill House

    ★★★★

  • Green Book

    ★★★½

  • Beautiful Boy

  • Roma

    ★★★★½

  • The Wild Pear Tree

    ★★★★

  • Burning

    ★★★★★

  • Long Day's Journey Into Night

    ★★★★½

  • Asako I & II

    ★★★

  • The House That Jack Built

    ★★★★½

  • Shoplifters

    ★★★★

  • For the Hungry Boy

  • A Quiet Place

  • An Elephant Sitting Still

    ★★★★½

  • Annihilation

    ★★★

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Blindspotting

    ★★★★½

  • Maze Runner: The Death Cure

    ★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • Blade Runner 2049

  • Blade Runner: Black Out 2022

    ★★★★

  • 2048: Nowhere to Run

  • I, Tonya

    ★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

  • Lady Bird

    ★★★½

  • First Reformed

    ★★★★

  • 2036: Nexus Dawn

  • Wajib

    ★★★★½

  • Radiohead at Glastonbury 2017

  • You Were Never Really Here

  • Good Time

    ★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

  • The Florida Project

    ★★★★½

  • Claire's Camera

    ★★★

  • Twin Peaks: The Return

  • Night Is Short, Walk on Girl

  • On the Beach at Night Alone

  • Song to Song

    ★★★½

  • On Body and Soul