Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Adjuster

The Adjuster

1991
×
Edit this entry  
03
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Edit this entry  
31
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★
Edit this entry  
27
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
Edit this entry  
13
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
Demons

Demons

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★
Edit this entry  
30
Exiled

Exiled

2006
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★
Edit this entry  
11
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★½
Edit this entry  
04
First Love

First Love

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Yellow Handkerchief

The Yellow Handkerchief

1977
×
★★★★
Edit this entry  
23
Election

Election

2005
×
★★★★
Edit this entry  
13
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
Edit this entry  
09
La Vérité

La Vérité

1960
×
★★★½
Edit this entry  
09
Cave of Forgotten Dreams

Cave of Forgotten Dreams

2010
×
Edit this entry  
02
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★
Edit this entry  
27
Watchtower

Watchtower

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★½
Edit this entry  
21
Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

1987
×
Edit this entry  
14
Lust, Caution

Lust, Caution

2007
×
★★★½
Edit this entry  
14
Aziz Ansari: Right Now

Aziz Ansari: Right Now

2019
×
★★
Edit this entry  
10
...And Justice for All

...And Justice for All

1979
×
★★★½
Edit this entry  
08
Paris Belongs to Us

Paris Belongs to Us

1961
×
★★★
Edit this entry  
04
Crash

Crash

1996
×
Edit this entry  
29
The Spiral Staircase

The Spiral Staircase

1946
×
★★★
Edit this entry  
24
Vengeance

Vengeance

2009
×
★★★
Edit this entry  
15
The Killers

The Killers

1946
×
★★★½
Edit this entry  
13
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
Edit this entry  
11
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
05
Who's Camus Anyway?

Who's Camus Anyway?

2005
×
★★★½
Edit this entry  
03
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Edit this entry  
02
About Some Meaningless Events

About Some Meaningless Events

1974
×
★★★★
Edit this entry  
31
Down by Law

Down by Law

1986
×
Edit this entry  
30
Sleuth

Sleuth

1972
×
★★½
Edit this entry  
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★
Edit this entry  
24
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
Edit this entry  
23
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★★
Edit this entry  
18
Red Post on Escher Street

Red Post on Escher Street

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Edit this entry  
14
Breaker Morant

Breaker Morant

1980
×
★★★
Edit this entry  
12
Court

Court

2014
×
★★★½
Edit this entry