• Song to Song

    ★★★½

  • On Body and Soul

  • The Other Side of Hope

  • Get Out

    ★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★

  • Wind River

    ★★★

  • Silence

    ★★★★★

  • HyperNormalisation

  • Antiporno

    ★★★½

  • Hacksaw Ridge

    ★★

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★★

  • Your Name.

  • Creepy

    ★★

  • The Neon Demon

  • After the Storm

  • Personal Shopper

  • Paterson

  • The Nice Guys

    ★★★

  • Raw

    ★★★½

  • I, Daniel Blake

    ★★★★

  • The Wailing

    ★★★½

  • Detective Conan: The Darkest Nightmare

    ½

  • Things to Come

    ★★★★

  • Don't Breathe

  • In the Last Days of the City

    ★★★★½

  • The Finest Hours

    ★½

  • Sing Street

    ★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★½

  • The Hateful Eight

    ★★★★

  • Steins;Gate: Kyoukaimenjou no Missing Link - Divide By Zero

  • Journey to the Shore

    ★★

  • Pan

  • The Whispering Star

    ★★½

  • The Visit

    ★★½

  • Spotlight

    ★★★★

  • Anomalisa

    ★★★

  • Happy Hour

    ★★★½

  • Kaili Blues

  • The 33

    ★★★

  • The Lobster

    ★★★★½

  • Mountains May Depart

    ★★★½

  • Sicario

  • Cemetery of Splendor

  • Green Room

    ★★★½

  • Mushishi: The Next Chapter - Drops of Bells

  • Our Little Sister

    ★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★½

  • Everything in This Dream

  • Captain Egypt

  • Knight of Cups

    ★★★★

  • The End of the Tour

    ★★★★½

  • The Witch

    ★★★★½

  • Over the Garden Wall

    ★★★★

  • Interstellar

  • A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

  • John Wick

    ★★★½

  • Inherent Vice

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★

  • The Maze Runner

    ★★

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • Court

    ★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • Barakamon

  • Black Coal, Thin Ice

    ★★★

  • Two Days, One Night

    ★★★★½

  • It Follows

    ★★★½

  • Winter Sleep

  • Timbuktu

    ★★★

  • Detective Conan: Dimensional Sniper

    ★★½

  • Ping Pong the Animation

    ★★★½

  • Scooby-Doo! WrestleMania Mystery