• Raise the Red Lantern

    Raise the Red Lantern

    ★★★★

    Came for the plot, stayed for the feet

  • The Innocents

    The Innocents

    ★★★★½

    Found the fact that she declared calling the name of the "person that taught you to talk this way" a cure so random, its pretty much based on absolutely nothing. Great nonetheless

  • Philadelphia

    Philadelphia

    ★★★½

    This is like Green Book, only about AIDS

  • The Wild Pear Tree

    The Wild Pear Tree

    ★★★★

    It's really wild to think that Ceylan transitioned from portraying conflict in his movies through imagery alone to pretty much turning his movies into a novel for screen, but then again who cares. There's nothing inherently wrong about telling and not showing anyway.

  • Inherit the Wind

    Inherit the Wind

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I don't like this film. A film that so proudly flaunts it's supposedly fancy ideas around yet only seems to be interested in demeaning those religious villagers and glorifying the "evolutionists". And don't get me wrong, I'm not trying to take sides with these villagers, they definitely are bigoted fanatics, at least that's how they look in the movie. Not only does it take an extreme case of fanaticism and tries to convey it's ideas through it, It also is…

  • Judgment at Nuremberg

    Judgment at Nuremberg

    ★★★★½

    This by all means is a great movie. But goddamn if that transition from that court scene about the guy that got sterilized to the restaurant scene wasn't one of the worst I've ever seen.
    One more thing I don't seem to understand is how Yanning's internal logic seems to work. So you choose to hang around when the Nazis ruled Germany supposedly knowing you were "playing along", doesn't a guy like that fear for himself? I mean what happened,…

  • Yi Yi

    Yi Yi

    ★★★★½

    Yang loved us

  • Three Colors: Red

    Three Colors: Red

    Ever so mesmerizing, yet I can't even find anything to say

  • Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time

    Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time

    ★★★½

    Oh, another one of these movies about lonely people wandering around a city as a drone-y soundtrack's playing in the background
    My problem with this one is that right off the bat it seems to be established as a Kieślowski-esque sort of movie with magical vibes to it, pictures of a plane, returning home to be alone and psycho-like behaviors that don's seem so as a result of how serene they seem in the movie. Anyway she meets the guy…

  • La Dolce Vita

    La Dolce Vita

    ★★★★★

    A portrayal of a عرص

  • Two Days, One Night

    Two Days, One Night

    ★★★★½

    I swear watchin' her push through it all makes me feel like a proud father as I set there, watching

  • The Driver

    The Driver

    ★★★½

    Apparently this usually is compared to Refn's Drive, but I'm more interested in how similar this is to Le Samurai. They both feature a silent protagonist that never says much who's always chased around by a cop. The problem with this one is that The samurai's loneliness is emphasized by, for example the fact that he doesn't care for people, even those that care for him also the samurai's personal life is further explored (or at least, the lack thereof)…