• Army of the Dead

    Army of the Dead

    ★★★★

    I haven't felt this hyped up by a Snyder film since I was an actual teenager. Feels good.

    It's a mess of a Vaseline smeared film, but that's what my fandom brain eats up with several spoons. Though I am firmly opposed to some of the things revolving around maternity in this film. Apparently not even death can keep a woman from becoming pregnant which fills me with utmost despair.

    Playing Zombie was way too on the nose, but these…

  • Don Jon

    Don Jon

    ★★★

    How did I forget how gross this was? For some reason, the main scene that stuck with me was Julianne Moore talking about how true intimacy is uncomfortable for most people which I didn't even pick up on this time around.

    I need a shower.

  • Never Goin' Back

    Never Goin' Back

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I'm glad they made it to the beach.

  • Mortal Kombat

    Mortal Kombat

    ★★★½

    What a blast. A movie that knows what it is. Video game music playing over fight scenes is all I really ask for. And someone yelling, "MORTAL KOMBAT!" over the opening credits.

    Almost perfect EXCEPT for having Sonya get taken hostage and that creepy forced wardrobe change. Knocked it down a point for that.

    Appreciate all the shirtless buff dudes though.

  • Mortal Kombat

    Mortal Kombat

    ★★½

    Should've played that epic music sooner. Could've used a little more humor/self-awareness all around.

    Liu Kang is bae. Liu Kang is life.

    Kudos for its treatment of Sonya at the very least.

    Also, awesome special effects that I very much appreciate for my future Tumblr gifsets.

  • Liliom

    Liliom

    ★★★

    Watched it to compare it with Carousel since it's included on the 50th anniversary DVD for that film. Liked it more though my issues with Carousel in general seem to be inherent to the source material. It just comes down to who's telling the story.

    Some trippy stuff. Charles Boyer is strangely alluring. There's surprise blackface though.

  • Carousel

    Carousel

    ★★

    What the absolute fuck. Whatever magic had critics declaring the stage version one of THE musicals of all time was clearly lost in the process of making this adaptation.

    Fantastic music but otherwise enraging in its treatment of its central female lead.

    I would follow Louise's story though.

  • Oklahoma!

    Oklahoma!

    ★★★

    The history and legacy of this musical interests me more than the story itself. The fact that this was a revolutionary musical in its time shows how much the medium has come.

    I'd be very interested in a film update of this.

    Though I refuse to indulge in any hardcore Jud sympathy.

  • West Side Story

    West Side Story

    ★★★

    Amazing choreography. Nice tunes. A lot of fucking brownface. To the point that it undermined much of the story's message for me. Maybe if I'd seen this much younger I could work around it, but I just couldn't help but grimace every time Natalie Wood spoke.

    Knowing it's Romeo and Juliet still doesn't lessen my bafflement at Tony and Maria's everything.

  • Coming to America

    Coming to America

    ★★★

    There's a lot that doesn't hold up, but I still can't help but be fond of parts of this movie.

    I don't know why Sexual Chocolate's Whitney Houston cover made me laugh so hard this time around

  • Mank

    Mank

    ★★½

    Much like Citizen Kane, it hits it out of the park on a technical level. Also like Citizen Kane, I didn't care much for the story. I know Fincher's father wrote this screenplay, but it could've used more editing.

    Bill Nye's all too brief cameo as Upton Sinclair was a delight.

  • Collective

    Collective

    ★★★★

    Shit's fucked.

    I couldn't help but wonder how Romania is handling Covid-19.