Sigfred Storstrand has logged 67 entries for films during September 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dark Woods

Dark Woods

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The General

The General

1926
×
★★★½
Edit this entry  
30
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

1990
×
½
Read the review Edit this entry  
29
The Intern

The Intern

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
Man Up

Man Up

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Up

Up

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Terror Train

Terror Train

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Christine

Christine

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
House of Wax

House of Wax

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hills Have Eyes Part II

The Hills Have Eyes Part II

1984
×
Read the review Edit this entry  
25
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
[REC]

[REC]

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Howling

The Howling

1981
×
Read the review Edit this entry  
24
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beverly Hills Cop II

Beverly Hills Cop II

1987
×
★★★
Edit this entry  
24
The Human Centipede 3 (Final Sequence)

The Human Centipede 3 (Final Sequence)

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Alice, Sweet Alice

Alice, Sweet Alice

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cube Zero

Cube Zero

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Human Centipede 2 (Full Sequence)

The Human Centipede 2 (Full Sequence)

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cube 2: Hypercube

Cube 2: Hypercube

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Clown

Clown

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Protector

The Protector

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Men Who Stare at Goats

The Men Who Stare at Goats

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★
Edit this entry  
09
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★
Edit this entry  
07
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry