• The Grapes of Wrath

    ★★★½

  • Pinocchio

    ★★★½

  • His Girl Friday

    ★★★½

  • Remember the Night

    ★★★½

  • Gone with the Wind

    ★★★★★

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • Stagecoach

    ★★★

  • The Lady Vanishes

    ★★★

  • The Adventures of Robin Hood

    ★★★

  • Bringing Up Baby

    ★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★½

  • Modern Times

    ★★★

  • The 39 Steps

    ★★★★

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★½

  • It Happened One Night

    ★★★★½

  • Duck Soup

    ★★

  • Gold Diggers of 1933

    ★★★★

  • King Kong

    ★★★★½

  • Island of Lost Souls

    ★★½

  • Scarface

    ★★★★

  • Freaks

    ★★★

  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde

    ★★★★

  • Frankenstein

    ★★★★½

  • M

    ★★★★

  • Dracula

    ★★★★

  • City Lights

    ★★★½

  • Un Chien Andalou

    ★★★½

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★½

  • The Lodger: A Story of the London Fog

    ★★★★

  • Metropolis

    ★★★★★

  • The General

    ★★★½

  • The Bridal Party in Hardanger

    ★★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★★½

  • The Gold Rush

    ★★★★½

  • Strike

    ★★★★½

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★½

  • Nosferatu

    ★★★★½

  • The Kid

    ★★★★½

  • The Golem

    ★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★½

  • Broken Blossoms

    ★★★★

  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

    ★★★★½

  • The Golem

    ★★★★

  • The Great Train Robbery

    ★★★½

  • A Trip to the Moon

    ★★★★