• The Tomorrow War

    The Tomorrow War

    How does a movie About the future feel so damn conservative.

  • Land

    Land

    ★★★

    I havent seen Reese Witherspoons Wild, but somehow i am sure that these are the exact same two movies.

  • Extraction

    Extraction

    ★★★

    I mean, of course the troubled white mercenary has godlike gun fu skills, but every single of the 180 or so militias that were brutally murdered here also suck big time, which makes it a teensy bit less impressive that this hunky Australian just made half a village of Indians into shameful widows and orphans.

    This also makes one question how far one can go, and how many «bad» people one could  justifiably annihilate for the sake of saving one…

  • The Piano

    The Piano

    ★★★½

    The better movie where Harvey Keitel hangs dong.

    Also, Helen Hunts lisp has done strange things to my body since hearing her as Elastigirl as a child, so making her mute in this did inflict some pain in me.

  • A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

    A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

    ★★½

    Why do i feel like this movie wants me to feel depressed?

  • Night Is Short, Walk on Girl

    Night Is Short, Walk on Girl

    ★★★★★

    I know comparing anything to anything is an unworthy way of talking about any film, but i cant help myself here.

    This is the entoxicated, more vigorous, simply lovely lovechild of Love, Exposure and Amélie, told through the chilidsh and at the same time incredibly mature, earnest and at times thoughtprovoking rose tinted glasses of japanese anime.

    It taps into such a youthful, lifeaffirming, loveaffirming heartblastigly warm feeling.

    Not being moved, entertained or completely blown away by this is not an option.

    Easily one of the most rambunctious, energized and wholly original animations ive ever experienced.

    Instant love.

  • Raya and the Last Dragon

    Raya and the Last Dragon

    ★★★½

    Raya and The Last My Little Pony™️ Go to South East Asia To Learn That Trust Is Better Than Tribalism

  • My Octopus Teacher

    My Octopus Teacher

    ★★★

    Undoubtedly beautiful story, but im stuck with this feeling that this shouldnt exist. That this adult man shouldnt have been here, breaching into a frail ecosystem like this.
    Doing this every day, following this creature face to face in its habitat for almost a year just doesnt feel defensible to me. One year of this is not tourism, and i can impossibly think that hos presence over this time did nothing to this habitat, even how careful and respectful he…

  • The Invisible Guest

    The Invisible Guest

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I keep reading and hearing about the amazing plot twists in this, but watching this, how could one not see that the lawyer and the mother literally visually look like the exact same person?

    And then the Father in the most painstakingly obvious manner says:

    «Thats how we met. In a theatre-group»

    Come on.

    How is this what passes for a great thriller today? This is on the IMDb 250 list for christsake...

  • Freddy Got Fingered

    Freddy Got Fingered

    ★★★½

    Pure anarchy

  • Zombieland: Double Tap

    Zombieland: Double Tap

    ★★★

    Serviceable and enjoyable enough. Actually alot better than i wanted it to be.

    The jokes dont land as well the second time around, why They actually made a sequel this far down the road i dont understand, BUT there is alot of charm here still.

    As a cohesive story, it doesnt really go anywhere, the whole communist commune idea is so underutilized that it was almost painful. The characters kind of just ended up in the same place they started,…

  • I Care a Lot

    I Care a Lot

    ★★★★

    A worthy addition to the OMG, she did that canon.
    Immensly entertaining, with nothing but complete garbagebags of human beings in all roles.
    Steamrolling off of the guardianship-debate which rightly is being brung into the spotlight as of late, especially the Britney case, I Care Alot dosent pretend be a mouthpiece for political change, in the same way The Wolf of Wall Street doesnt.
    It takes reality and cranks it up to 11, showing you instead of telling you how…