• Joy

    ★★

  • John Mulaney: The Comeback Kid

  • The Big Short

    ★★★★½

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

  • Girl Asleep

  • Minimalism: A Documentary About the Important Things

    ★★

  • Spotlight

    ★★★½

  • The Fits

  • Room

    ★★★★

  • The Lobster

    ★★★★½

  • Inside Out

    ★★★★

  • Mountains May Depart

  • Mustang

  • Green Room

    ★★★

  • Carol

    ★★★

  • Amy

  • Pitch Perfect 2

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • Tig

  • Trainwreck

  • The Invitation

  • The Witch

    ★★★

  • Tangerine

    ★★★★½

  • Ashes

  • The Interview

  • Paddington

    ★★★★

  • American Sniper

  • Selma

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

  • Gone Girl

    ★★★★

  • The Theory of Everything

  • Nightcrawler

    ★★

  • Goodnight Mommy

  • The Imitation Game

    ★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • Boogaloo and Graham

  • Life After Beth

    ★★★★

  • Da Sweet Blood of Jesus

  • 22 Jump Street

  • Mommy

  • Force Majeure

  • It Follows

    ★★★★

  • Girlhood

  • Thou Wast Mild and Lovely

  • The Lego Movie

    ★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • The Monuments Men

  • Kumiko, the Treasure Hunter

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • Boyhood

    ★★½

  • The Skeleton Twins

  • Frank

  • Obvious Child

  • The Babadook

    ★★½

  • Whiplash

    ★★★★

  • Anchorman 2: The Legend Continues

    ★★

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★★

  • American Hustle

    ★★★

  • Frozen

    ★★★

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★

  • Thor: The Dark World

  • Ida

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★

  • August: Osage County

  • Finding Vivian Maier

  • Dallas Buyers Club

    ★★

  • Horns

  • Palo Alto

  • Under the Skin

    ★★★½

  • Gravity

    ★★★

  • Snowpiercer

    ★★★★★