• Swarm

    Swarm

    ★★★★★

    i rlly had to sit in my thoughts for a while after the last episode, this show is fucking amazing

    not a movie, but i had to write something abt swarm!! one of my new absolute favorites

  • The Final Girls

    The Final Girls

    ★★★½

    i am so duncan and he is so me

  • The Scooby-Doo Project

    The Scooby-Doo Project

    ★★★★½

    this is comedy gold right here!!!!

  • Black Christmas

    Black Christmas

    ★★★★½

    "claude? is that you?"

    hint: it is definitely not claude

  • The Whale

    The Whale

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    i feel a lot of different ways abt this movie

    going into this, i was excited. i wanted to feel a lot of emotions, and i definitely did, but this was certainly not what i expected. while i do believe it homed some brilliant performances from fraser and chau as well as bringing to light some very real, melancholic, and depressing feelings that are often hidden behind false authenticity or forced to be hidden for survival, i couldn’t help but…

  • Knock at the Cabin

    Knock at the Cabin

    ★★★★

    the ones who walk away except its apocalyptic and gay

  • Fright Night

    Fright Night

    ★★★

    colin feral™

  • Insidious

    Insidious

    ★★★★½

    pretending the last 20 minutes of this movie doesn’t exist is my form of self care <3 & i will forever be mad they made the demons eyes yellow

  • To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

    To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

    ★★★★★

    “i think of you as an angel”

    being queer is so beautiful

  • No Exit

    No Exit

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    oh no the nail is barely sticking of out his head i hope he doesn’t fall over face first

  • Jungle

    Jungle

    ★★★½

    daniel radcliffe made sure to work HARD for every single penny in his check … as did the sfx team bcuz jfc that was disgusting

  • Saw III

    Saw III

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    the worst torture in this movie was only letting us see adam for 5 seconds and then ripping him away AGAINNNNN i can’t take the pain