Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Kid

Kid

1984
×
★★★½
Edit this entry  
06
Ambition

Ambition

1992
×
★★½
Edit this entry  
06
The Red Spectacles

The Red Spectacles

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Aftersun

Aftersun

2022
×
Edit this entry  
02
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★½
Edit this entry  
02
Interpolations I-V

Interpolations I-V

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Spring Cycle

Spring Cycle

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Chartres Series

Chartres Series

1994
×
★★★★
Edit this entry  
02
Arabic Numeral Series 19

Arabic Numeral Series 19

1982
×
★★★
Edit this entry  
02
Arabic Numeral Series 1

Arabic Numeral Series 1

1981
×
★★★½
Edit this entry  
02
Murder Psalm

Murder Psalm

1981
×
★★★★
Edit this entry  
02
Sol

Sol

1974
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Riddle of Lumen

The Riddle of Lumen

1972
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Wonder Ring

The Wonder Ring

1955
×
★★★
Edit this entry  
01
Crank

Crank

2006
×
★★★½
Edit this entry  
01
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Air Force One

Air Force One

1997
×
Edit this entry  
30
Bottoms

Bottoms

2023
×
★½
Edit this entry  
30
Breakdown

Breakdown

1997
×
★★★
Edit this entry  
29
Notre musique

Notre musique

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
Read the review Edit this entry  
27
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★
Edit this entry  
27
Scarface

Scarface

1932
×
★★★★
Edit this entry  
26
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★
Edit this entry  
25
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Idle Class

The Idle Class

1921
×
★★½
Edit this entry  
24
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★
Edit this entry  
24
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Body of Lies

Body of Lies

2008
×
Edit this entry  
22
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★½
Edit this entry  
22
Shards of Moon

Shards of Moon

2023
×
★★
Edit this entry  
22
What The Water Said, Nos. 4-6

What The Water Said, Nos. 4-6

2007
×
★★★½
Edit this entry  
22
What The Water Said, Nos. 1-3

What The Water Said, Nos. 1-3

1998
×
★★★½
Edit this entry  
22
What Places of Heaven, What Planets Directed, How Long the Effects? or, The General Accidents of the World

What Places of Heaven, What Planets Directed, How Long the Effects? or, The General Accidents of the World

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★
Edit this entry  
20
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Naked Making Lunch

Naked Making Lunch

1992
×
Edit this entry  
19
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Compline

Compline

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Sarabande

Sarabande

2008
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Boys in the Band

The Boys in the Band

1970
×
★★
Edit this entry  
18
X

X

2022
×
Edit this entry  
17
High Anxiety

High Anxiety

1977
×
★★
Edit this entry  
17
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★
Edit this entry  
16
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Rink

The Rink

1916
×
★★★
Edit this entry  
16
A Night in the Show

A Night in the Show

1915
×
★★★
Edit this entry  
15
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
★★½
Edit this entry