Sort by

zoey luke has logged 269 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When I Get Home

When I Get Home

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Chicken Little

Chicken Little

2005
×
Edit this entry  
25
Us

Us

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sturgill Simpson Presents Sound & Fury

Sturgill Simpson Presents Sound & Fury

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
The World of Jacques Demy

The World of Jacques Demy

1995
×
Edit this entry  
22
When I Get Home

When I Get Home

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dirty Computer

Dirty Computer

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Insidious

Insidious

2010
×
★½
Edit this entry  
17
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
Edit this entry  
15
24 Frames per Century

24 Frames per Century

2013
×
Edit this entry  
14
When I Get Home

When I Get Home

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Diary of a Pregnant Woman

Diary of a Pregnant Woman

1958
×
Edit this entry  
13
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
11
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★
Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
Edit this entry  
09
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
Edit this entry  
08
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
Edit this entry  
08
Carving Magic

Carving Magic

1959
×
Edit this entry  
06
A Story of Water

A Story of Water

1961
×
Edit this entry  
03
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
Edit this entry  
01
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
Read prior review Edit this entry  
01
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★½
Edit this entry  
29
Black Mirror: Playtest

Black Mirror: Playtest

2016
×
Edit this entry  
29
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Strong Island

Strong Island

2017
×
Edit this entry  
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Japanese Varieties

Japanese Varieties

1904
×
½
Edit this entry  
24
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
Edit this entry  
24
Hello, Privilege. It's Me, Chelsea

Hello, Privilege. It's Me, Chelsea

2019
×
Edit this entry  
22
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★
Edit this entry  
19
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
Edit this entry  
18
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ruby Bridges

Ruby Bridges

1998
×
Edit this entry  
18
Dinosaur

Dinosaur

2000
×
Edit this entry  
18
Smart House

Smart House

1999
×
Edit this entry  
17
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★½
Edit this entry  
17
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Room

Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
Edit this entry  
15
The Female Orgasm Explained

The Female Orgasm Explained

2006
×
Edit this entry  
15
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Edit this entry  
13
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
Edit this entry  
13
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★★
Edit this entry