Sort by

M-- has logged 324 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
My Son, the Hero

My Son, the Hero

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Undine

Undine

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Book of Birdie

The Book of Birdie

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Nowhere Inn

The Nowhere Inn

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Cloud-Capped Star

The Cloud-Capped Star

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Night

The Night

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Eyes, the Mouth

The Eyes, the Mouth

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Annette

Annette

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Girl and the Spider

The Girl and the Spider

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Scenic Route

The Scenic Route

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
We Made a Beautiful Bouquet

We Made a Beautiful Bouquet

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Celluloid Closet

The Celluloid Closet

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
At the Floral Ball

At the Floral Ball

1900
×
Edit this entry  
14
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
In the Palm of Your Hand

In the Palm of Your Hand

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Getting to the Nutcracker

Getting to the Nutcracker

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Area 51 Revisited

Area 51 Revisited

2020
×
Edit this entry  
11
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Burrowers

The Burrowers

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Humans

The Humans

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Antonio das Mortes

Antonio das Mortes

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
After the Thin Man

After the Thin Man

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Untitled (Human Mask)

Untitled (Human Mask)

2014
×
Read the review Edit this entry  
29
November

November

2004
×
Edit this entry  
29
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
GILGAMISH

GILGAMISH

1973
×
Edit this entry  
28
Day of the Outlaw

Day of the Outlaw

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Far From the Tree

Far From the Tree

2021
×
Edit this entry  
27
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Born Yesterday

Born Yesterday

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Other

The Other

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry