Sort by

tina has logged 277 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rabbits

Rabbits

2002
×
Edit this entry  
30
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
George Washington

George Washington

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
Read the review Edit this entry  
28
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
24
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read the review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Edit this entry  
21
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spree

Spree

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Good Luck Charlie, It's Christmas!

Good Luck Charlie, It's Christmas!

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Accidental Love

Accidental Love

2015
×
Read the review Edit this entry  
18
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Edit this entry  
17
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★
Edit this entry  
13
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Villains

Villains

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry