Sort by

Joe has logged 72 entries for films during July 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bugs Bunny and the Three Bears

Bugs Bunny and the Three Bears

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Northville Cemetery Massacre

The Northville Cemetery Massacre

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cul-de-sac

Cul-de-sac

1966
×
★★★★
Edit this entry  
28
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Souls of Sin

Souls of Sin

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dirty Gertie from Harlem U.S.A.

Dirty Gertie from Harlem U.S.A.

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Vanities

The Vanities

1946
×
★★★½
Edit this entry  
26
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Americanization of Emily

The Americanization of Emily

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Elmer's Candid Camera

Elmer's Candid Camera

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
George Washington

George Washington

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Duck Dodgers in the 24½th Century

Duck Dodgers in the 24½th Century

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rabbit Fire

Rabbit Fire

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Super Fuzz

Super Fuzz

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Gold

Black Gold

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Golden Yeggs

Golden Yeggs

1950
×
★★★½
Edit this entry  
20
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wattstax

Wattstax

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Boobs in the Woods

Boobs in the Woods

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
Deduce, You Say

Deduce, You Say

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Wearing of the Grin

The Wearing of the Grin

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Resurrect Dead: The Mystery of the Toynbee Tiles

Resurrect Dead: The Mystery of the Toynbee Tiles

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Poor Pretty Eddie

Poor Pretty Eddie

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Manakamana

Manakamana

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dune

Dune

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Porky Chops

Porky Chops

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Yankee Doodle Daffy

Yankee Doodle Daffy

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Targets

Targets

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Scarlet Pumpernickel

The Scarlet Pumpernickel

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Ducksters

The Ducksters

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scaredy Cat

Scaredy Cat

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Djinn

Djinn

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
This Is America Part 2

This Is America Part 2

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry