Sort by

Joe has logged 50 entries for films during January 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hyde and Hare

Hyde and Hare

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Shadow Returns

The Shadow Returns

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Patsy

The Patsy

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Get Rollin'

Get Rollin'

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Eiger Sanction

The Eiger Sanction

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Guitar Mongoloid

The Guitar Mongoloid

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Autobiographical Scene Number 6882

Autobiographical Scene Number 6882

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Computer Animated Hand

A Computer Animated Hand

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wild Style

Wild Style

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Involuntary

Involuntary

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Incident by a Bank

Incident by a Bank

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Play

Play

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Burglar

Burglar

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Outlaw Blues

Outlaw Blues

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Selma

Selma

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Roman Legion-Hare

Roman Legion-Hare

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Devil May Hare

Devil May Hare

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Broken Leghorn

A Broken Leghorn

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bad Girls for the Boys

Bad Girls for the Boys

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Through a Lens Darkly: Black Photographers and the Emergence of a People

Through a Lens Darkly: Black Photographers and the Emergence of a People

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Early to Bet

Early to Bet

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Naked Gun 33⅓: The Final Insult

Naked Gun 33⅓: The Final Insult

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bosko, the Talk-Ink Kid

Bosko, the Talk-Ink Kid

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Daffy Duck Hunt

Daffy Duck Hunt

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Cocktail Hostesses

The Cocktail Hostesses

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
California Split

California Split

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Altman

Altman

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Pearl of Death

The Pearl of Death

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Get Out and Get Under

Get Out and Get Under

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
National Gallery

National Gallery

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
Drive, He Said

Drive, He Said

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Scarlet Claw

The Scarlet Claw

1944
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Happy Valley

Happy Valley

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Suitor

The Suitor

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry