Joe has logged 54 entries for films during October 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
They Live

They Live

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Revolt of the Zombies

Revolt of the Zombies

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Under the Blossoming Cherry Trees

Under the Blossoming Cherry Trees

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lamp

The Lamp

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pillow of Death

Pillow of Death

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Strange Confession

Strange Confession

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Toolbox Murders

Toolbox Murders

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Frozen Ghost

The Frozen Ghost

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dead Man's Eyes

Dead Man's Eyes

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Weird Woman

Weird Woman

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Calling Dr. Death

Calling Dr. Death

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
College

College

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Young Mr. Jazz

Young Mr. Jazz

1919
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Predestination

Predestination

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tristana

Tristana

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Goddess of Spring

The Goddess of Spring

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Trilogy of Terror

Trilogy of Terror

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Clockwork

Clockwork

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ramona

Ramona

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lisa and the Devil

Lisa and the Devil

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Caltiki, the Immortal Monster

Caltiki, the Immortal Monster

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Da Sweet Blood of Jesus

Da Sweet Blood of Jesus

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Three Ages

Three Ages

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Just Neighbors

Just Neighbors

1919
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Angst

Angst

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The General

The General

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Take a Chance

Take a Chance

1918
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Plumber

The Plumber

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pink Lightning

Pink Lightning

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mr. Vampire III

Mr. Vampire III

1987
×
Read the review Edit this entry  
10
Frozen Scream

Frozen Scream

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blondie Has Servant Trouble

Blondie Has Servant Trouble

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Trauma

Trauma

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Insomnia

Insomnia

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The World of Jacques Demy

The World of Jacques Demy

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lured

Lured

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Xtro

Xtro

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry