Mondo Cinema has logged 38 entries for films during October 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
TerrorVision

TerrorVision

1986
×
★★★½
Edit this entry  
29
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Girls Nite Out

Girls Nite Out

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★
Edit this entry  
15
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Edit this entry  
15
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Edit this entry  
14
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Maniac Cop 2

Maniac Cop 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lady in White

Lady in White

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Screamers

Screamers

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Session 9

Session 9

2001
×
★★★½
Edit this entry  
09
Frankenstein's Bloody Terror

Frankenstein's Bloody Terror

1968
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Inside

Inside

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
★★
Edit this entry  
05
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kenny & Company

Kenny & Company

1976
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Return of the Killer Tomatoes!

Return of the Killer Tomatoes!

1988
×
★★★
Edit this entry  
02
Mark of the Vampire

Mark of the Vampire

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The American Nightmare

The American Nightmare

2000
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Among the Living

Among the Living

2014
×
★★★½
Edit this entry  
01
Grand Piano

Grand Piano

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
Going Attractions: The Definitive Story of the American Drive-in Movie

Going Attractions: The Definitive Story of the American Drive-in Movie

2013
×
★★★½
Edit this entry