Mondo Cinema has logged 465 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Vice

Vice

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Venom

Venom

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Castle of Blood

Castle of Blood

1964
×
★★★
Edit this entry  
27
Terror-Creatures from the Grave

Terror-Creatures from the Grave

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Mercenary

The Mercenary

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Death Sentence

Death Sentence

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wanted Ringo

Wanted Ringo

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Black Jack

Black Jack

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hard Ticket to Hawaii

Hard Ticket to Hawaii

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Django the Bastard

Django the Bastard

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cry of Death

Cry of Death

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Django, the Last Killer

Django, the Last Killer

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cliffhanger

Cliffhanger

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bronco Billy

Bronco Billy

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Texas, Adios

Texas, Adios

1966
×
★★★
Edit this entry  
11
Django

Django

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Barbarosa

Barbarosa

1982
×
★★★½
Edit this entry  
09
Spawn

Spawn

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Devil's Knot

Devil's Knot

2013
×
★★★
Edit this entry  
05
The Final Cut

The Final Cut

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Red Riding Hood

Red Riding Hood

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Green Berets

The Green Berets

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Monkey Business

Monkey Business

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Animal Crackers

Animal Crackers

1930
×
★★★★
Edit this entry  
29
Ballistic: Ecks vs. Sever

Ballistic: Ecks vs. Sever

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Cocoanuts

The Cocoanuts

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★★★
Edit this entry  
26
Air America

Air America

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Piranha, Piranha

Piranha, Piranha

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
What's the Matter with Helen?

What's the Matter with Helen?

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry