Mondo Cinema has logged 46 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The City of the Dead

The City of the Dead

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Deadbeat at Dawn

Deadbeat at Dawn

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Silent Rage

Silent Rage

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Grip of the Strangler

Grip of the Strangler

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Apostle

Apostle

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pandorum

Pandorum

2009
×
★★★½
Edit this entry  
24
Bad Moon

Bad Moon

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Relentless

Relentless

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Revenge in the House of Usher

Revenge in the House of Usher

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dr. Orloff's Invisible Monster

Dr. Orloff's Invisible Monster

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Secret of Dr. Orloff

The Secret of Dr. Orloff

1964
×
★★★
Edit this entry  
20
The Awful Dr. Orlof

The Awful Dr. Orlof

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Leatherface

Leatherface

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Versus

Versus

2000
×
★★★½
Edit this entry  
18
Possessed

Possessed

1947
×
★★★½
Edit this entry  
18
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Pale Rider

Pale Rider

1985
×
★★★★
Edit this entry  
16
Zombie 3

Zombie 3

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Woman

The Woman

2011
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Frankenstein Created Woman

Frankenstein Created Woman

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Requiem for a Vampire

Requiem for a Vampire

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Dracula Has Risen from the Grave

Dracula Has Risen from the Grave

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Evil

The Evil

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Phantasm II

Phantasm II

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
It!

It!

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spellbinder

Spellbinder

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★
Edit this entry  
03
Howl

Howl

2015
×
★★★
Edit this entry  
03
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry