Mondo Cinema has logged 59 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
It Came from Outer Space

It Came from Outer Space

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Critters

Critters

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
All the Boys Love Mandy Lane

All the Boys Love Mandy Lane

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Mummy

The Mummy

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Flying Serpent

The Flying Serpent

1946
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eaten Alive

Eaten Alive

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Being

The Being

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
I'm Dangerous Tonight

I'm Dangerous Tonight

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
American Nightmare

American Nightmare

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Giant Gila Monster

The Giant Gila Monster

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Hell House LLC III: Lake of Fire

Hell House LLC III: Lake of Fire

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wild Zero

Wild Zero

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Twilight Zone: The Movie

Twilight Zone: The Movie

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Happy Hell Night

Happy Hell Night

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fire in the Sky

Fire in the Sky

1993
×
★★★½
Edit this entry  
14
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Backcountry

Backcountry

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Schizo

Schizo

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Candyman: Farewell to the Flesh

Candyman: Farewell to the Flesh

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cutting Class

Cutting Class

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Game Change

Game Change

2012
×
★★★½
Edit this entry  
10
Eyes of a Stranger

Eyes of a Stranger

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Devil Times Five

Devil Times Five

1974
×
Read the review Edit this entry  
09
Pumpkinhead: Ashes to Ashes

Pumpkinhead: Ashes to Ashes

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pumpkinhead II: Blood Wings

Pumpkinhead II: Blood Wings

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sole Survivor

Sole Survivor

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Earth vs. the Spider

Earth vs. the Spider

1958
×
★★½
Edit this entry  
08
The Incubus

The Incubus

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Godzilla vs. Megaguirus

Godzilla vs. Megaguirus

2000
×
★★★
Edit this entry  
07
Hunting Grounds

Hunting Grounds

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cherokee Creek

Cherokee Creek

2018
×
★½
Read the review Edit this entry