Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Down and Derby

Down and Derby

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Exam

Exam

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Cay

The Cay

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pay It Forward

Pay It Forward

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Soul Surfer

Soul Surfer

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Good Burger

Good Burger

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Midnight Madness

Midnight Madness

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Giant Spider Invasion

The Giant Spider Invasion

1975
×
Read the review Edit this entry  
03
The Giant Claw

The Giant Claw

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Edit this entry  
03
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Death Note

Death Note

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
The Book of Eli

The Book of Eli

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Time Trap

Time Trap

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Legend of Tillamook's Gold

The Legend of Tillamook's Gold

2006
×
Read the review Edit this entry  
03
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Going in Style

Going in Style

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Illusionist

The Illusionist

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
La La Land

La La Land

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Recipe for Seduction

A Recipe for Seduction

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Battlefield Earth

Battlefield Earth

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
04
And Then There Were None

And Then There Were None

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Signs

Signs

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Birdemic: Shock and Terror

Birdemic: Shock and Terror

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sharknado

Sharknado

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Birdemic: Shock and Terror

Birdemic: Shock and Terror

2010
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Manos: The Hands of Fate

Manos: The Hands of Fate

1966
×
½
Read prior review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Signs

Signs

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Birdemic 3: Sea Eagle

Birdemic 3: Sea Eagle

×
Read the review Edit this entry  
25
Birdemic 2: The Resurrection

Birdemic 2: The Resurrection

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Birdemic: Shock and Terror

Birdemic: Shock and Terror

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry