Sort by

Jacob has logged 397 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Truth

The Truth

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Castaway on the Moon

Castaway on the Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dragon Ball Super: Broly

Dragon Ball Super: Broly

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Demolition Man

Demolition Man

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tyrannosaur

Tyrannosaur

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Slow West

Slow West

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry