Sort by

Jacob has logged 479 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mammoth

Mammoth

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mass

Mass

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lord of War

Lord of War

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
School Daze

School Daze

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
M

M

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
An Unmarried Woman

An Unmarried Woman

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Station Agent

The Station Agent

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Foot Fist Way

The Foot Fist Way

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Steal

Steal

2002
×
Read the review Edit this entry  
12
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Angels' Share

The Angels' Share

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Operation Condor

Operation Condor

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nowhere Special

Nowhere Special

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry