Sort by

Jacob has logged 34 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Logan's Run

Logan's Run

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Island

The Island

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Raging Fire

Raging Fire

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Annette

Annette

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Doors

The Doors

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Breathless

Breathless

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Safe

Safe

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Office Space

Office Space

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry