2019

Wayne Little Wayne Little’s year to date

Wayne’s highest rated films

  • The Best Years of Our Lives

    ★★★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★★★

  • The Lady Vanishes

    ★★★★★

  • Police Academy

    ★★★★★

  • Somewhere in the Darkness

    ★★★★★

  • Fat Pizza

    ★★★★★

  • Superhero Movie

    ★★★★★

  • Appassionata

    ★★★★½

  • Little Monsters

    ★★★★½

  • Frozen

    ★★★★½

  • The Lost World

    ★★★★½

  • Coward of the County

    ★★★★½

  • Power Rangers

    ★★★★½

  • Perfect Blue

    ★★★★½

  • Smithy

    ★★★★½

  • Somersault

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 298 Films watched
  • 49.7 Average per month
  • 11.9 Average per week

Milestones

First Film

The Secret of Kells

Jan 1

Most Watched

Charlotte's Web

twice

Last Film

War

Jun 17

Featured lists

Genres, Countries & Languages

Drama
116 films
Comedy
86 films
Thriller
70 films
Action
57 films
Adventure
55 films
Horror
50 films
Family
46 films
Animation
37 films
Fantasy
36 films
Sci Fi
35 films
USA
138 films
Australia
77 films
UK
33 films
France
17 films
Germany
17 films
China
11 films
Canada
10 films
Japan
10 films
Hong Kong
6 films
Belgium
5 films
English
261 films
French
20 films
Japanese
15 films
Spanish
13 films
Italian
13 films
German
12 films
Chinese
11 films
Russian
7 films
Cantonese
6 films
Swedish
5 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 163 Added 22

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Wayne’s most liked review

Stagecoach

★★★½

March Around The World 2019
1/30
USA

Film School Drop Out Challenge 2019
Task 8 - Genre - Western - The Dying Western (1930s)
Seen: 3/52


The 1930's are proving to be a good decade for me with my average rating being higher than any other decade but on the…

More reviews

Wayne’s most liked list

Scavenger Hunt #49

Since I hosted the October hunt last year I haven't been involved in a hunt but after once again completing March Around the World again it has once again lit the fire to do one, it also helps that the challenge this month put forward by Ryan was really interesting…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Come and See
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Superhero Movie
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Annihilation
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

The Two-Wheeled Time Machine

Films watched in 2019

  • War
  • 24 Hours to Live
  • Battleship
  • Beneath Hill 60
  • Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules
  • Smiley
  • Stalker
  • Hangman
  • LEGO Jurassic World: The Indominus Escape
  • Akira
  • Appassionata
  • Wild Tales
  • Charlotte's Web
  • Scooby-Doo! and the Witch's Ghost
  • The Edge of Seventeen
  • The Haunting of Hill House
  • Deepwater Horizon
  • Mission: Impossible - Fallout
  • The Death Kiss
  • On the Town
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Mission: Impossible III
  • Mission: Impossible II
  • Mission: Impossible
  • Madame DuBarry
  • Little Monsters
  • Meyer from Berlin
  • The Best Years of Our Lives
  • The Hunt
  • Death Bed: The Bed That Eats
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • In Darkness
  • Personal Shopper
  • Patient Zero
  • Moana
  • Frozen
  • Hot Wheels Acceleracers: Ignition
  • Uncivilised
  • Requiem for a Dream
  • Mary Shelley
  • Love Actually
  • Ten Canoes
  • The Muppets' Wizard of Oz
  • Creepshow
  • Smiles of a Summer Night
  • The Lost World
  • Barbie in 'A Christmas Carol'
  • The Boys from Brazil
  • The Spectacular Now
  • Coward of the County
  • Descendants 2
  • Little Girl, Big Tease
  • Descendants
  • Power Rangers
  • Beasts of No Nation
  • Amazing Grace
  • Bohemian Rhapsody
  • Trouble in Paradise
  • The Long Kiss Goodnight
  • The House with a Clock in Its Walls
  • Eyes Without a Face
  • The Meg
  • Lost Paradise
  • The Thin Man
  • Scooby-Doo in Arabian Nights
  • Scooby-Doo! and the Samurai Sword
  • Pariah
  • Eighth Grade
  • Abbott and Costello Meet Frankenstein
  • Hunt for the Wilderpeople
  • A Silent Voice
  • The Lady Vanishes
  • Grave of the Fireflies
  • Perfect Blue
  • Sorcerer
  • Isle of Dogs
  • Scooby-Doo! and the Monster of Mexico
  • Barbie and the Diamond Castle
  • Apocalypto
  • Jack and the Beanstalk
  • Charming
  • Police Academy
  • Cargo
  • Saw
  • That Eye, the Sky
  • The Journalist
  • BoyTown
  • Bitter Springs
  • X
  • In the Wake of the Bounty
  • In Like Flynn
  • Sons of Matthew
  • Mystery Road
  • Always Another Dawn
  • Kenny
  • Red Christmas
  • Sweetie
  • Muriel's Wedding
  • Razorback
  • Wolf Creek 2
  • The Time Game
  • A Man Walks into a Bar
  • Time
  • The FJ Holden
  • Smithy
  • BMX Bandits
  • Opal Dream
  • Long Weekend
  • Dr. Plonk
  • Next of Kin
  • Bran Nue Dae
  • The Dish
  • Tudawali
  • Harvie Krumpet
  • The Sapphires
  • Les Patterson Saves the World
  • Son of a Gun
  • Goldstone
  • Spotswood
  • The Removalists
  • Mystery Road
  • The Two-Wheeled Time Machine
  • Cosi
  • Parklands
  • Travelling Light
  • Wolf Creek
  • Attack Force Z
  • The Wog Boy
  • Buddies
  • The Last Wave
  • Hounds of Love
  • The Dragon Pearl
  • FernGully: The Last Rainforest
  • The Great Gatsby
  • The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert
  • The Alice
  • The Coolangatta Gold
  • Babe
  • The Rats of Tobruk
  • Forty Thousand Horsemen
  • My Brilliant Career
  • Dumb Criminals: The Movie
  • Fat Pizza vs Housos
  • Sweet Country
  • The Black Balloon
  • Caddie
  • Somewhere in the Darkness
  • Storm Boy
  • Roadgames
  • Housos vs. Authority
  • Oakie's Outback Adventures
  • Alice Through the Looking Glass
  • Fat Pizza
  • Inside
  • We've All Been There
  • Marry Me
  • Somersault
  • The Craic
  • Dying Breed
  • Jedda
  • Crackerjack
  • A Serbian Film
  • The Three Stooges
  • The Equalizer 2
  • Shadows of Forgotten Ancestors
  • Maria Full of Grace
  • Hell Comes to Frogtown
  • 10x10
  • Before I Go to Sleep
  • Mermaid
  • The Garden
  • Chained Sinners: Medieval Fleshpots
  • Tad, the Lost Explorer
  • The Host
  • Alien Outpost
  • Mystery in the Bermuda Triangle
  • Framing Mom
  • Ernest Saves Christmas
  • The Corridor
  • The Iron Giant
  • The Five Venoms
  • Come and See
  • Rififi
  • The Lodgers
  • The Doll
  • Bean
  • Our House
  • Into the Storm
  • Cloud Atlas
  • Brimstone
  • Johnny English Reborn
  • An Elephant's Journey
  • Womb
  • Lovers Are Wet
  • Ernest Goes to Africa
  • The Receptionist
  • The Green Hornet
  • Annihilation
  • Hulk vs. Wolverine
  • The Predator
  • Predators
  • Cinema Paradiso

See all 298

Highly rated films Wayne missed

  • Parasite
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Avengers: Endgame
  • The Farewell
  • The Lighthouse
  • Apollo 11
  • Booksmart

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more